Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Zábrany pre žaby už stojaVytlačiť
 

zabka.jpegObojživelníky patria medzi najohrozenejšie skupiny živočíchov. Na Slovensku sa ich vyskytuje 17 druhov a v prírodných ekosystémoch majú svoje nezastupiteľné miesto. Medzi najnegatívnejšie vplyvy ich úbytku sú prechody cez komunikácie v migračných obdobiach. Žaby sú verné miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka a sú schopné sa rozmnožovať iba práve na týchto miestach. V prípade premiestnenia na inú lokalitu môžu stratiť schopnosť rozmnožovania, či dokonca aj zahynúť. Žaba sa pritom dožíva desiatky rokov a ničenie či prestrešovanie vodných tokov a nádrží sa koná dennodenne.

V Trenčianskych Tepliciach evidujeme dva oficiálne ťahy žiab, najmä ropuchy obyčajnej, ropuchy zelenej a skokana hnedého. Každoročne sa dobrovoľníci snažia o ich záchranu. Aj tento rok skupina nadšencov postavila zábranu pri vodnej nádrži Baračka. Medzi nimi boli  naši občania Denis Šotník, Peter Látal, Milan Látal a Maroš Greguš, za CHKO Michal Pádivý a členovia Stráže prírody Ján Neštrák a Stanislav Chudý.

Chodiť prenášať žaby je však nutné každý večer počas migrácie, čo je časovo náročné. Obojživelníkom vyhovuje najmä daždivé počasie, takže dobrovoľníci často moknú. Pomáhajú aj školáci. Dobrovoľníci môžu počas migrácie len jednoducho prísť s vedrami, rukavicami a baterkami alebo sa informovať na Správe Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty.


 
 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka