Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

V roku 2017 Trenčianske Teplice opäť s rekordným počtom ubytovaných hostíVytlačiť
 

Grand 2.jpgI v minulom roku zaznamenali Trenčianske Teplice nárast počtu ubytovaných hostí. Kým v roku 2016 navštívilo Teplice viac ako 72 900 hostí, ktorí sa tu i ubytovali, v roku 2017 to bolo už 78 750 hostí, čo predstavuje nárast o 8,02 %.

Až 9218 hostí ubytovali zariadenia v júli 2017, čím sa stal júl najsilnejším mesiacom uplynulého roka. V tomto mesiaci zaznamenali hotely a penzióny 43 457 prenocovaní. Pre porovnanie, najsilnejším mesiacom roku 2016 bol august s 8062 hosťami, ale až s takmer 50 000 prenocovaniami. Po rekordnom roku 2016 dosiahnutý počet prenocovaní v roku 2017 bude atakovať hranicu 400 tisíc.

Aj tieto čísla potvrdzujú pokračujúci trend skracovania dĺžky pobytov v destináciach vo všeobecnosti. V prípade kúpeľnej destinácie ide aj o dôsledok obmedzovania preplácania kúpeľnej liečby zo strany zdravotných poisťovní za posledné dve desaťročia a znižovania počtu klasických dlhodobých liečebných pobytov. Náhradzajú ich kratšie kúpeľné pobyty samoplatcov, ale aj relaxačné či rodinné pobyty a firemné podujatia. Meniacim sa podmienkam sa musí prispôsobiť i typická kúpeľná destinácia, akou sú Trenčianske Teplice.

Popri významných investíciach do infraštruktúry v minulých rokoch (výstavba Hotela Panorama, rekonštrukcia kúpeľných hotelov Pax a Krym, Zelenej žaby, námestia, SINA, zriadenie novej turistickej informačnej kancelárie a pod.) bola spracovaná aj nová stratégia rozvoja destinácie cestovného ruchu. Vychádza z hlbšieho uvedomenia si a prihlásenia sa k najvýznamnejším historickým míľnikom, ako aj zo skutočnosti, že Trenčianske Teplice si zachovali charakter kompaktného malebného kúpeľného mesta, chráneného pred nežiadúcim ruchom civilizácie nádhernou prírodnou kulisou okolitých hôr.

Mesto malé veľkosťou, nie však svojím významom:

  • ľuďom oddávna dáva liečivou silou obdarenú minerálnu vodu, ktorá tak účinne uľaví ubolenému telu a pri tom oblaží aj ducha,
  • Slovensku dalo pred 118 rokmi zakladateľa moderného divadelníctva, Andreja Bagara,
  • svetu dalo pred takmer 100 rokmi cez tvorivé pero Karla Čapka nové slovo “robot”, ktoré akoby predznamenalo blížiaci sa nevídaný rozvoj ľudskej civilizácie,
  • speváckemu zboru slovenských učiteľov poskytlo pred 85 rokmi vlastný domov,
  • slovenskej intelektuálnej elite poskytlo pred 82 rokmi tvorivé zázemie pre asi najvýznamnejšiu medzivojnovú kultúrno-spoločenskú udalosť – prvý Kongres slovenských spisovateľov, vedeckých pracovníkov a publicistov,
  • tvorivým architektom veľkých mien poskytlo priestor pre realizáciu jedinečných projektov nie len v období monarchie, ale najmä v období funkcionalizmu,
  • nadšencom kultúry prinieslo pred 73 rokmi Hudobné leto, najstarší hudobný festival v strednej Európe, pred štvrťstoročím Art film fest, najstarší filmový festival na Slovensku...
  • Nikde na Slovensku sa po chodníkoch a moste slávy neprešlo toľko filmových hviezd, ako v Trenčianskych Tepliciach.


Ako vidieť, genius loci kultúrneho centra celonárodného významu si vybudovali Trenčianske Teplice najmä počas 1. Československej republiky, ktorej 100. výročie vzniku si pripomíname v tomto roku.

To bolo ale ovplyvnené nemenej významným obdobím 18. a 19. storočia, kedy už ako jedny z najstarších a najvýznamnejších kúpeľov Rakúsko-Uhorska pútali na seba pozornosť i priazeň vtedajších spoločenských elít. Popri rozvoji kúpeľníctva sa prítomnosť urodzených hostí podpísala aj pod rozvoj kultúry a noblesy. Vyvrcholením bola výstavba spoločensko-kultúrneho stánku Kursalon  v r. 1892, odkedy sa v meste konali už koncertné či plesové podujatia na vysokej úrovni. V súčasnosti prebiehajúca revitalizácia Kursalonu poskytne destinácii už onedlho nové možnosti a priestor pre ešte intenzívnejšie zážitky.

Vychádzajúc z bohatej, jedinečnej a tak trochu už aj zabudnutej histórie nášho mesta sa podľa schválenej stratégie rozvoja destinácie bude OOCR v úzkej kooperácii mesta a ostatých členov orientovať na rozvoj kvalitnej celoročnej kultúrnej ponuky. Štyri nosné tematické produkty – Literárna jar, Hudobné leto, Divadelná jeseň a Plesová zima majú za cieľ nie len obohatiť spektrum spoločenských a kultúrnych podujatí pre kúpeľných hostí, ale prilákať aj nové cieľové skupiny, ktorých osloví spojenie kultúrneho zážitku s príjemným relaxačným, romantickým či rodinným pobytom v malebnom prostredí teplickej doliny. Novinkou budú preto aj zvýhodnené ubytovacie balíčky pre návštevníkov kultúrnych podujatí, ktoré majú za cieľ rozšírením programovej ponuky predĺžiť pobyt v destinácii.

Momentálne sme novými balíčkami vstúpili do obdobia Plesovej zimy a intenzívne sa pripravuje ponuka pre 3-mesačný program Literárnej jari. Tieto aktivity sú kryté i schváleným rozpočtom Oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorý je na tento rok vo výške 630 tisíc eur. To, že turizmus je pre Trenčianske Teplice prioritou, deklaruje i fakt, že sa rozpočet OOCR od roku 2012 zvýšil zo 110 tisíc eur až na tohtoročnú úroveň.

Viac informáciu o ponuke plesovej zimy: visit-teplice.com/kultura-a-noblesa/plesova-zima/


 
 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Smútočné oznamy

webygroup
ÚvodÚvodná stránka