Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

V jazierku uhynulo množstvo rýbVytlačiť
 

2019-06-12 08.45.54.jpgV júni viacerých návštevníkov parku určite zarazilo množstvo uhynutých rýb v Labuťom jazierku. K uvedenej situácii sa vyjadril podpredseda MsO Slovenského rybárskeho zväzu Trenčín Miroslav Karaus. Konštatoval, že vo viacerých rybárskych revíroch na území celého Slovenska bol zaznamenaný zvýšený úhyn kapra rybničného. „O úhyne sme vyrozumeli kompetentné orgány a aj  dodávateľa jarnej násady rýb. Vykonali sme odlov rýb za účelom odoslania vzoriek a zistenia pôvodcu úhynu, v pravidelných intervaloch realizujeme zber kadáverov spolu so zabezpečením ich následnej asanácie asanačnou spoločnosťou. Vzorky odobratých vnútorných orgánov ako aj kadáverov rýb sme zaslali na laboratórne vyšetrenie do dvoch nezávislých certifikovaných inštitúcii. Obe zhodne potvrdili u nás doteraz neznáme a nevyskytujúce sa vírusové ochorenie Carp edema viru CEV – tzv. spavú nemoc kaprov.“        

Na CEV súčasnej dobe neexistuje účinná medikácia. Na jej priebeh má veľký vplyv teplota vody. Vplyvom slnečného počasia práve dochádza k jej ohriatiu nad 18°C, čo je hranica, kedy by sa malo začať vírusové ochorenie zastavovať. CEV nie je pre človeka škodlivé a postihuje výlučne kaprov, rovnako nemá ani priamy vplyv na kvalitu vody, čoho dôkazom je aj veľmi početná prítomnosť raka riečneho v jazierku. Rak je prirodzeným bioindikátorom kvality vody.

K uvedenej situácii sa vyjadril aj Oblastný ichtyológ pre Západoslovenskú oblasť Dušan Hajňuk. Z meraní, ktoré vykonal možno konštatovať, že voda vykazovala optimálne hodnoty pre rast a reprodukciu kapra rybničného. Okrem CEV identifikoval aj mykózu rýb.

„Na mieste úhynu bolo spozorované atypické chovanie kaprov rybničných pod hladinou vody. Na tele boli spozorované mykotické zmeny, tzv. povrchové zaplesnenie rýb – saprolegniózu.“

Na uvedenú mykózu odporučil aplikovať chlórové vápno na vodnú hladinu v dvoch intervaloch, ktoré ju dokáže veľmi efektívne vyliečiť.

Z uvedeného môžeme skonštatovať, že ryby postihli naraz dve ochorenia. Mykóza by mala byť vyliečená jednoducho uvedeným vápnom. Pokiaľ bude dostatočne teplo, zastaví sa aj CEV. Kvalita vody nie je ohrozená. Obava o raky, ktorú vyslovilo niekoľko občanov, nie je opodstatnená. Raky na jazierku napáda ich prirodzený predátor, vydra riečna, ktorej tri kusy zaregistrovali rybári. Zakalenie vody je prirodzené z dôvodu nánosu sedimentov. Kapry hľadajú potravu v bahne, čím vodu prirodzene zakaľujú. Rybári uhynuté ryby pravidelne odstraňujú. Trápi ich však množstvo komunálneho odpadu, ktoré z jazierka vyťahujú po nedisciplinovaných občanoch i návštevníkoch parku.


 
 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka