Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Učíme sa žiť ekologickyVytlačiť
 

IMG_20180926_135851.jpgOsveta a vzdelávanie v oblasti zvyšovania environmentálneho povedomia je v súčasnosti veľmi aktuálne téma.

B.E.Z. tak sa dá žiť ekologicky je názov environmentálneho projektu, ktorý sa momentálne realizuje na našej základnej škole. Základná škola Š A. Bagara má vo svojom školskom vzdelávacom programe zaradený predmet Environmentálna výchova, ktorý sa vyučuje v 5. ročníku.

Naša škola sa pravidelne zapája do aktivít, ktoré podporujú ochranu životného prostredia  a udržateľný rozvoj. Mesto podporuje iniciatívu školy v tejto oblasti. Aj  preto pripravilo v spolupráci so školou projekt, ktorým chce u detí hlbšie posilňovať environmentálne povedomie a nevyhnutnosť osobného príspevku každého z nás k ochrane a tvorbe životného prostredia. Projekt je určený predovšetkým pre žiakov 1. - 5. ročníka ZŠ A. Bagara, pričom sa pri realizácii projektu kladie dôraz na zážitkové učenie.

Jednotliví žiaci 5. ročníka pracujú v malých skupinkách na nasledovných témach: 

  • Ekosystém lesa
  • Živá voda
  • Význam včiel pre život na zemi
  • Odpady okolo nás a ich recyklácia
  • Biopotraviny - vieme, čo jeme?
  • Zviera nie je vec.


Pri práci používajú zakúpené edukačné pomôcky, rôzny spotrebný materiál. Pri ich bádaní sú vedení skúsenými garantmi, spoločne diskutujú, získavajú potrebné informácie, navrhujú riešenia... Na to, aby sa im ľahšie pracovalo, majú možnosť absolvovať exkurzie, ktoré s danými témami súvisia. Spolu je naplánovaných 7 exkurzií a okrem piatakov sa ich zúčastňujú aj žiaci 1. – 4. ročníka, na každú z nich sa dostane 50 detí. Žiaci postupne navštevujú tieto miesta: Ekoučebňa Štátnej ochrany prírody v Nemšovej, Čistička odpadových vôd v Trenčianskej Teplej, Centrum voľného času Včielka v Púchove, MiniZoo v Centre voľného času Dubnica nad Váhom a OZ Trenčianske labky, Gazdovstvo Uhliská v Trenčianskej Závade, Zberný dvor Márius Pedersen a Zátoku pokoja (CEA) v Trenčíne. Okrem uvedených aktivít sa v októbri uskutočnia workshopy. Budú zamerané na praktické úlohy, prostredníctvom ktorých si žiaci osvoja rôzne informácie a zručnosti z environmentálnej oblasti. Zameriame sa na témy: Vnímanie prírody všetkými zmyslami, Odpady, Ekologické poľnohospodárstvo a biopotraviny. Workshopy bude zabezpečovať Centrum environmentálnych aktivít z Trenčína, ktoré má niekoľkoročné skúsenosti so vzdelávaním v tejto oblasti.

V novembri sa v ZŠ A. Bagara uskutoční "EKO DEŇ", počas ktorého si žiaci 5. ročníka spolu so svojimi garantmi pripravia prezentácie a tiež praktické ukážky svojho skúmania. Tie následne postupne odprezentujú mladším žiakom formou malých workshopov, pričom využijeme záujem mladších žiakov učiť sa od starších.“ , hovorí iniciátor projektu Katarína Holá.

Projekt B. E. Z. tak sa dá žiť ekologicky bol podporený z prostriedkov grantového environmentálneho programu Zelené oči TSK, ktorý tvorí súčasť projektu Zelená župa.

Zelena-Zupa-Logo.png                 erb_farebny_stextom_na_posielanie.JPG


 
 

dnes je: 18.8.2019

meniny má: Elena, Helena

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka