Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Trenčianske Teplice budú od 1. marca do 2. júna žiť literatúrouVytlačiť
 

lierarna_jar_logo.jpgSo začiatkom meteorologickej jari začína v Trenčianskych Tepliciach 1. marca aj Literárna jar. Po vlaňajšom “nultom” ročníku a pozitívnych odozvách, sa v tomto roku rozbieha už naplno nová programová ponuka pre návštevníkov tejto obľúbenej kúpeľnej destinácie, v duchu myšlienky “liečime telo vodou a dušu kultúrou”.

Od marca do polovice mája sa môže verejnosť tešiť každý týždeň na Literárny štvrtok - osobné stretnutie so súčasným slovenským autorom. Dlhodobosť projektu umožňuje ponúknuť program v širokom žánrovom zábere. Na dramaturgii sa do veľkej miery podieľal aj známy publicista Dado Nagy, ktorý bude aj sám vystupovať vo viacerých podujatiach ako hostiteľ, pozývajúci si známych autorov.

Od konca apríla do začiatku júna sa program rozšíri o víkendové podujatia. Spojenie romantiky v literatúre a v rozkvitnutej prírode malebnej teplickej doliny zase ponúka atraktívny program pre víkendové pobyty v Trenčianskych Tepliciach. Dramatické vyvrcholenie Literárnej jari 2018 bude v znamení tajomného večerného vystúpenia známeho herca a výnimočného interpreta literárnych diel Roberta Rotha.

lierarna_jar.jpgUž po desaťročia sa spája mesiac marec s knihou - zdrojom inšpirácie a kultúrneho obohatenia prameniaceho z ľudského slova zvečneného na kúsku papiera. Malebné prostredie Trenčianskych Teplíc bolo neraz silnou inšpiráciou pre literárnych tvorcov. Medzi tých najznámejších nesporne patril Karel Čapek, ktorý sa preslávil aj tým, že v románe R.U.R., písaného práve v Trenčianskych Tepliciach, vôbec prvýkrát použil výraz „robot“ vo význame, ako ho dnes pozná celý svet.

Mesto žilo významnou udalosťou aj v roku 1936, keď sa tu na svätodušný víkend 31. mája a 1. júna konal 1. Kongres slovenských spisovateľov. Dnes sa už málo hovorí o tom, že išlo vskutku o prelomové stretnutie nie len spisovateľov, ale aj vedeckých pracovníkov a publicistov z celého spektra slovenskej spoločnosti, naprieč ideologickej a politickej príslušnosti jeho účastníkov.

Podľa schválenej stratégie rozvoja cestovného ruchu pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) v úzkej kooperácii mesta a ostatých členov pre rok 2018 novú ponuku štyroch ročných období kultúry a noblesy - Literárnu jar, Hudobné leto, Divadelnú jeseň a Plesovú zimu.

V rámci každého z týchto produktov, ktoré časovo pokryjú celý nový rok budú pre klientov okrem bohatej ponuky spoločenských a kultúrnych podujatí k dispozícii aj zvýhodnené ubytovacie balíčky, ktoré majú za cieľ predĺžiť pobyt v destinácii - z fanúšikov kultúry urobiť hostí, ktorí si urobia v Tepliciach príjemný víkendový pobyt. Na príprave podujatí Literárnej jari 2018 sa najväčšou mierou podieľali najmä Kúpele Trenčianske Teplice, ktoré sa dlhodobo snažia spríjemniť liečebný pobyt kúpeľných hostí práve hodnotnými kultúrnymi zážitkami.


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

webygroup
ÚvodÚvodná stránka