Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Sv. Florián patrón aj trenčianskoteplických hasičovVytlačiť
 

02.jpgÚvod mája patrí tradične hasičom. Je to z dôvodu, že slávime Sviatok sv. Floriána, patróna hasičov.

Sv. Florián sa zobrazuje sa ako rímsky vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou a v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom. Narodil sa na konci 3. storočia, za vlády rímskeho cisára Diokleciána v Cetii, dnešnom Zeilselmaure v Rakúsku. Stal sa vojakom, pričom neskôr dosiahol hodnosť plukovníka pohraničných rímskych légii.

Podľa legendy sv. Florián zachránil istého uhliara, ktorý spadol do ohňa. Práve odvaha, vernosť svojmu presvedčeniu a altruizmus s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom hasičov a záchranárov.

Na 14. ročníku medzinárodnej výstavy hasičskej, záchranárskej a zabezpečovacej techniky FirEco 2019 sa zúčastnil aj trenčianskoteplický dobrovoľný zbor s historickým vozidlom. V prehliadke historických striekačiek sa umiestnili na 5. mieste. 

Každoročná svätá omša v rímskokatolíckom kostole na úmysel Dobrovoľného hasičského zboru v Trenčianskych Tepliciach pri príležitosti sviatku Sv. Floriána sa konala v prvú májovú nedeľu. Prítomní boli aj zástupcovia Mesta Trenčianske Teplice.


 
 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka