Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Stop plastomVytlačiť
 

plast3.jpgPlasty. Zahlcujeme nimi našu planétu, ich opätovné spracovanie je problematické, ich rozklad je odhadnutý na 100 rokov, ale len pri určitých druhoch. V svetových vodách sa vytvoril z plastového odpadu ostrov rozlohou dvakrát väčší než Francúzsko. Odhadom obsahuje 80 000 ton plastu. Ročne do vôd pribudne približne 8 ton nového plastu.

V oceánoch si ich živočíchy mýlia s potravou, čo sa im stáva osudným. Dôsledkom toho každý rok nachádzame 100-tisíc mŕtvych veľrýb, delfínov, tuleňov, morských vtákov a ďalších živočíchov. Mikroplasty sa môžu ľahko dostať do tráviaceho traktu morských rýb, vtákov, plazov aj cicavcov. Cez ne zasa preniknú do vnútorností predátorov ako sú napríklad žraloky alebo medvede.

Plasty sú všade okolo nás. Nezodpovedným správaním ich nachádzame všade okolo nás. Ak nič nepodnikneme, onedlho ovládnu celú Zem. Je potrebné začať od seba.

Vedenie Mesta Trenčianske Teplice rozhodlo, že na Mestský úrad nebude ďalej nakupovať minerálnu vodu v plastových obaloch. Miesto nej bude používať džbány s vodou z vodovodu a príp. ochutenú citrónom. Veríme, že keď podobných malých krokov spraví ďalších sto, tisíc, desaťtisíc, stotisíc spoločností, našu planétu zachránime.  


 
 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka