Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Sté výročie Československa spojené aj výstavou Andrej Bagar – život a dieloVytlačiť
 

20181026_143535.jpgStým výročím vzniku Československa v týchto dňoch žije celé Česko a Slovensko. Trenčianske Teplice nie sú výnimkou. Už počas roka sa niektoré podujatia orientovali práve na toto výročie. Išlo predovšetkým o prehĺbenie vzťahov s družobným mestom Vsetín, vystúpenia českých umelcov, ale napríklad aj spoločný projekt, ktorého výsledkom je spoločná kuchárska kniha.

K takto významnému výročiu však treba pristupovať aj formálnejšie. Pietny akt kladenia vencov pri Pamätníku obetiam 1. svetovej vojny sa uskutočnil posledný októbrový piatok. Následne po ňom sa konala vernisáž výstavy s názvom  Andrej Bagar – život a dielo v Kúpeľnom hoteli Pax. Výstava zameraná na významného trenčianskoteplického rodáka  sa konala z niekoľkých dôvodov. Andrej Bagar sa narodil 29. októbra 1900, takže sme si pripomenuli jeho 118. výročie narodenia. 

Andrej Bagar patril počas spoločného štátu Čechov a Slovákov spolu s Jozefom Kellom, Jánom Borodáčom a Oľgou Borodáčovou-Országhovou k prvým slovenským profesionálnym hercom.

Už je to osem rokov, kedy bola na počesť Andreja Bagara pomenovaná aj tunajšia základná škola.

A napokon - výstava o živote a diele hereckého rodáka sa až pýta byť súčasťou Divadelnej jesene, ktorá práve prebieha v Trenčianskych Tepliciach.

Vernisáž obsahovo zastrešil Miloš Nemeček, trenčianskoteplický rodák a potomok Bagarovskej rodiny. Autorom libreta výstavy je Martin Timko, pracovník archívu divadelného ústavu Slovenskej republiky.

Vernisáž hudobne sprevádzalo duo gitaristov Marek Kotian a Roman Mečiar.

Výstava sa nachádza v prechodovom moste Pax – Sina a bude prístupná do 8. decembra.


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

webygroup
ÚvodÚvodná stránka