Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Prednáška k téme diabetuVytlačiť
 

Cukrovka, odborne diabetes mellitus, je choroba látkovej premeny. Jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi (hyperglykémia). Pri cukrovke, okrem nedostatočnej premeny cukrov v organizme, dochádza k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. Príčinou cukrovky je nedostatok inzulínu v tkanivách a jeho nízky účinok. Pri nedostatočnej kompenzácii, v dôsledku chorobných zmien môže v niektorých prípadoch  dôjsť k slepote, zlyhaniu obličiek, k bolestiam a infekcii dolných končatín s nutnosťou amputácie, k srdcovému infarktu, či k mozgovej príhode. Cukrovka 2. typu sa zaraďuje do skupiny civilizačných ochorení.

IMG_20180309_105557.jpgDôležitou súčasťou liečby cukrovky je predovšetkým správna životospráva. Na to, aby pacient s cukrovkou mohol čo najdlhšie žiť plnohodnotný život s nižším rizikom vzniku komplikácií, musí nevyhnutne dodržiavať zásady racionálneho stravovania a venovať dostatok času vhodnému pohybu. O týchto zásadách nám prišla 9.marca 2018 do Mestskej knižnice v Trenčianskych Tepliciach porozprávať Mgr. Klaudia Šugrová, MHA, ktorá sa dlhoročne venuje edukovaniu pacientov s týmto ochorením. Okrem životosprávy sa lektorka venovala aj praktickým radám a účastníci mali možnosť ochutnať bielkovinové chipsy, krekry a chlebík, ktoré sú vhodným doplnkom racionálnej stravy. Prednáška bola prínosná nielen pre diabetikov, ale aj ich rodinných príslušníkov a laikov.

Prevencia vzniku civilizačných ochorení, teda aj cukrovky je dôležitá aj u detí. V dňoch 7., 8. a 9. marca 2018 prebiehala na ZŠ A. Bagara Malá akadémia správneho stravovania, ktorú viedla edukačná hliadka z Nitrianskeho dobrovoľníckeho centra spolu s pani Šugrovou. Aktivity, ktoré žiaci absolvovali mali dve časti: teoretickú a praktickú. V tej teoretickej sa dozvedeli ako sa treba správne stravovať, udržiavať sa v dobrej kondícii a čo treba spraviť pre lepšie školské výsledky, v praktickej časti sa deti naučili ako si pripraviť zdravú a chutnú desiatu. Deti mali z tejto aktivity veľkú radosť a okrem maškrtných jazýčkov zapojili aj svoju fantáziu.

Mesto Trenčianske Teplice pripravilo pre širokú verejnosť prednášky spojené s besedami, ktoré sú určené predovšetkým pacientom s cukrovkou, ale aj ich príbuzným a všetkým, ktorí sa cítia byť ohrození týmto ochorením.

Najbližšia beseda sa uskutoční 22.3 (štvrtok) 2018 o 14.00 hod. opäť v Mestskej knižnici. Lektorkou bude PhDr. Lucia Mičíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne a venovať sa bude rizikovým faktorom životného štýlu pri cukrovke. Vstup je voľný.

dovera.jpg

 

 

 

 

Tento projekt podporila zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska z grantového programu DôveraPomáha diabetikom.


 
 

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

webygroup
ÚvodÚvodná stránka