Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Na Fašiangy sme bursovaliVytlačiť
 

010.jpgKaždoročne je v Trenčianskych Tepliciach fašiangom venovaná jedna z posledných sobôt pred pôstom. Tento rok sme však nie len fašiangovali, ale aj bursovali.

Slovo „fašiang“ pochádza z nemeckého „vast-schane“, čo znamená niečo ako „posledný nápoj“ alebo aj „výčap“.  Tento názov však nie je rozšírený na celom Slovensku, napríklad na Liptove sa bursuje. Folklórny súbor Liptov, ktorý k nám zavítal, priniesol práve pravé „bursovanie“ s typickými maskami pre tento región. Najdominantnejšou bola vysoká maska chriapa. Bohužiaľ, vystúpenie muselo byť skrátené z dôvodu veľkého chladu. Súbor vystriedali Čimhovskí heligonkári a Studienky. To, že bola skutočná zima, pocítili aj heligonkári, hoci zvyknutí na drsnejšie podnebie Oravy. Jednému z nich dokonca zamrzla heligonka.

Fašiangy sa v minulosti oficiálne považovali za sviatok jedla a ich hlavným účelom bolo dosýta sa najesť pred obdobím pôstu. Možno aj preto sa zabíjačkové špeciality na podujatí rýchlo míňali a  dobre padli aj slovenské podpecníky, trdelníky, šišky, langoše, zemiakové placky či horúce víno.

Súbor spolu so zástupkyňou primátoky, Michaelou Fedorovou, navštívil aj zariadenie pre seniorov. 


 
 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka