Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Kaplnka opäť opravená Vytlačiť
 

20181013_101222.jpgNa území Trenčianskych Teplíc nájdeme množstvo drobných sakrálnych pamiatok. Jedným z nich je aj objekt, nachádzajúci sa neďaleko známej vyhliadky Jeleň. Ide o murovanú stavbu, ktorú obyvatelia mesta nenazvú inak ako Kaplnka.

Objekt dali postaviť sestry Halaxinové v roku 1920 na mieste dreveného kríža, v ťažšie dostupnom teréne svahu Dedovca. Staviteľom a navrhovateľom bol miestny stavebník Lešák. V tomto čase bol svah nezalesnený a bielu Kaplnku bolo vidno z celého centra Trenčianskych Teplíc, ako aj náprotivných vrchov. Sestry Halaxinové sa o Kaplnku starali, no pravdepodobne vplyvom počasia, sa po čase takmer rozpadla. Po 17-tich rokoch ju obnovoval pán Matejka z Gogolovej ulice. Z tohto dôvodu sa niekde uvádza, že kaplnka je z roku 1937.

O jednu z posledných obnov drobnej stavby sa postarali dobrovoľníci v roku 2009. Kaplnka bola pred touto rekonštrukciou v žalostnom stave.

Stavby stojace v lese sú vystavované nielen poveternostným vplyvom, ale aj vandalom. V tomto roku zasa nastal čas, kedy kaplnka potrebovala významnú renováciu. Mesto Trenčianske Teplice v spolupráci s Technickými službami mesta sa preto rozhodlo Kaplnku znova opraviť. Po vykonaní rekonštrukčných prác bola 13. októbra 2018 požehnaná rímskokatolíckym kňazom.


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

webygroup
ÚvodÚvodná stránka