Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Deň vojnových veteránovVytlačiť
 

DSC_6037.jpgDeň vojnových veteránov v Trenčianskych Tepliciach sa spája nie len s udalosťami prvej a druhej svetovej vojny, ale aj s tragickou udalosťou zostrelenia bombardéra Liberator B-24J s posádkou Kennetha B. Smitha v roku 1944. Bombardér pri prelete nad Slovenskom zasiahli nemecké stíhačky, čo spôsobilo poruchu motora a lietadlo následne dopadlo do Kamenickej doliny v hornej časti mesta Trenčianske Teplice. Člen posádky Roland W. Morin zomrel hneď po zasiahnutí lietadla. Ostatným členom posádky sa podarilo vyskočiť.

V roku 1994 obyvatelia miestnej časti Baračka na mieste dopadu lietadla postavili Pamätník amerických letcov a pri jeho realizácií použili autentické časti lietadla. V roku 2008 bol pamätník zrekonštruovaný a každoročne sa pri ňom koná pietna spomienka, ktorej sa zúčastňujú aj zástupcovia amerického veľvyslanectva v Slovenskej republike.

Počas tohtoročnej pietnej ceremónie pri pamätníku sa prítomným prihovoril primátor Štefan Škultéty a veľvyslanec USA Adam H. Sterling. Veľvyslanec zdôraznil, aké je dôležité pripomínať si vojnové udalosti a vyjadril poďakovanie obyvateľom Trenčianskych Teplíc, že sa starajú o pamätník a snažia sa tak uchovať časť histórie z druhej svetovej vojny, ktorá je spojená s americkým národom.


 
 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Smútočné oznamy

webygroup
ÚvodÚvodná stránka