Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Braňo Hollý: Upúšťame od tradície červeného koberca, témou ART IN PARK bude výročie vzniku ČSRVytlačiť
 

Tradícia kvalitných filmov v Trenčianskych Tepliciach pokračuje a otvára ďalšiu kapitolu noviniek v rámci multižánrového festivalu ART IN PARK. Cieľom filmovej časti je v neformálnej uvoľnenej atmosfére odprezentovať kolekciu filmov, ktorej hlavnou témou bude 100. výročie vzniku Československa. Aké ďalšie novinky a filmové prekvapenia čakajú návštevníkov festivalu prezradil dramaturg filmovej časti Braňo Hollý.

V programe filmovej časti nechýbajú komerčné filmy, ale dôraz je kladený najmä na tituly z Československého prostredia. Akým smerom sa bude filmová časť festivalu uberať po dramaturgickej časti?

artinpark_bh.jpg

Program filmovej časti festivalu bude pozostávať z 5 sekcií. Hlavná sekcia filmovej časti ART IN PARK bude tematicky venovaná 100. výročiu vzniku Československa. V celovečerných i dokumentárnych filmoch sa bude venovať rozličným obdobiam našich spoločných dejín a ich kľúčovým osobnostiam. Zároveň bude jej súčasťou OPEN AIR premietanie dvoch najúspešnejších českých a slovenských filmov minulého roka. Československo bude mať presah aj do ďalšej sekcie venovanej Milošovi Formanovi, ktorý sa ako jediný československý režisér presadil na americkom kontinente.

Ďalšia filmová sekcia bude patriť aktuálnym Oscarovým filmom. K premietaniu troch najúspešnejších filmov pribudnú aj “Oscar shorts”(krátke filmy), ktoré budú zaradené do dvoch blokov - filmový blok animovaných filmov a filmový blok krátkych hraných filmov.

Chceme sa venovať aj umeniu samotnému, a preto sme vytvorili sekciu Art selection, ktorá bude zameraná na umenie a umelecké osobnosti. V rámci tejto umelecky ladenej sekcie sa na filmovom plátne premietnu celovečerné filmy Gauguin a S láskou Vincent venované dvom svetoznámym maliarskym géniom či inšpiratívny britský film Stevena Cantora Dancer o najmladšom sólistovi Kráľovského baletu v Londýne. Sekciu doplnia nový francúzsky životopisný film o režisérovi Jean-Luc Godardovi Obávaný a Oscarmi ocenený Formanov film Amadeus.

Posledná filmová sekcia New Europe reflektuje aktuálne spoločenské témy starého kontinentu a je zostavená z európskych filmov uvedených na významných filmových festivaloch.

Mysleli ste pri zostavovaní filmového programu aj na detského diváka?

Program obohatený o detské filmové predstavenia je novinkou tohtoročného festivalu. Filmy pre detského diváka budú odprezentované v dopoludňajších hodinách na podujatiach rodinného typu. Zaujímavým konceptom sú tiež edukatívne dokumenty pre školy s témou ekológie a ochrany životného prostredia.

Môžu sa aj tento rok návštevníci tešiť na príchod svetovo uznávaného filmového umelca?

Tento rok sme sa rozhodli venovať priestor oslave 100. výročia vzniku Československa a pri tej príležitosti vzdať hold významnému režisérovi Milošovi Formanovi, ktorý sa ako jediný spomedzi československých filmárov presadil na americkom kontinente. Pamiatku tohoto vzácneho človeka a filmového profesionála si tento rok na festivale pripomenieme prostredníctvom jeho výnimočnej filmovej tvorby.


 
 

dnes je: 27.5.2019

meniny má: Iveta

webygroup
ÚvodÚvodná stránka