Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Aktuality

Dôvera pomáha diabetikom v Trenčianskych TepliciachVytlačiť
 

controla-la-diabetes.jpgPočet ľudí s ochorením diabetes stále pribúda, odborníci vravia o pandémii. Významný vplyv na vznik a rozšírenie cukrovky v populácii má súčasný životný štýl. Preto je dôležité venovať sa tejto problematike a preventívnymi opatreniami predchádzať k nárastu počtu pacientov nielen s diabetes, ale aj s ďalšími civilizačnými ochoreniami.

Mesto Trenčianske Teplice počas mesiacov marec až máj 2018 zrealizuje projekt, ktorého cieľom je prostredníctvom preventívnych aktivít prispieť k úprave životného štýlu u detí, mládeže a dospelej populácie, a tak predchádzať vzniku nielen cukrovky, ale aj ďalších civilizačných ochorení. Projekt podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu DôveraPomáha diabetikom. Počas realizácie projektu sa uskutočnia viaceré aktivity venované jednotlivým cieľovým skupinám.

V ZŠ Andreja Bagara sa uskutočnia v mesiaci marec 2018 besedy so žiakmi pod hlavičkou „Malej akadémie zdravého stravovania“, kde deti získajú informácie o vhodnej životospráve a jej pozitívnom vplyve na zdravie. Zároveň si budú môcť prakticky vyskúšať prípravu zdravej desiaty. Jednu besedu sme pripravili aj pre rodičov. Lektorom bude Mgr. Klaudia Šugrová,  nutričná terapeutka.

Ďalšou aktivitou v základnej škole bude výtvarná súťaž o pekné ceny, so zameraním na zdravý životný štýl. Všetky práce budú vystavené v ZŠ, počas vernisáže získajú aktívni žiaci ocenenie v podobe malej odmeny. Na vernisáž budú pozvaní rodičia, vyučujúci, predstavitelia mesta, sponzori a médiá.

Pre verejnosť pripravujeme 5 prednášok venovaných ľuďom s ochorením diabetes, prediabetes, príbuzným diabetikov, ale aj odborným zdravotníckym pracovníkom a širokej verejnosti (obyvatelia a návštevníci mesta). Témy, termíny (marec, apríl, máj 2018) a miesta konania budú propagované všetkými dostupnými kanálmi po ich odsúhlasení s lektormi (odborníci na danú problematiku).

DIA Happening bude vyvrcholením celého projektu. Táto aktivita je venovaná nielen diabetikom, ale širokej verejnosti s cieľom zvýšenia povedomia o závažnosti cukrovky a jeho dôsledkov pre pacienta a jeho príbuzných. Počas podujatia, ktoré sa uskutoční 5. mája 2018 v Kine Prameň v Trenčianskych Tepliciach, bude pripravený tematický program. Vo vstupnej hale kina budú umiestnené informačno-poradenské stánky.

Po ukončení projektu plánujeme pokračovať v ďalších nadväzujúcich aktivitách, ktoré prispejú k zvyšovaniu informovanosti cieľových skupín.

BANNER_DOVERA_NDS_2.jpg


 
 

Jaskyniari spomínajú na Emila Kavalíra Vytlačiť
 

kavalir 1993.jpg12. októbra 2017 nás navždy opustil dlhoročný jaskyniar, bývalý vedúci našej oblastnej skupiny, klasik starej školy Emil Kavalír.

Kvôli podlomenému zdraviu sa už roky neukázal medzi jaskyniarmi, takže si ho pamätajú

skôr tí starší. Isto si spomenú na zhovorčivého pána v typickom kockovanom klobúku plného optimistických vízií pre svoj kras, ktoré sa mu však akosi nedarilo napĺňať.

Narodil sa v r. 1931 v Trenčianskych Tepliciach, kde prežil celý život. Jaskyniarstvu sa začal systematicky venovať v niekedy v päťdesiatych rokoch. V období od obnovenia SSS do r. 1998 bol vedúcim Oblastnej skupiny Trenčianske Teplice (dnes Trenčiansky speleoklub), pôsobiacej najmä v Slatinskom krase. V r. 1999 bol za dlhoročnú aktívnu prácu ocenený striebornou medailou SSS.

Roky podrobného povrchového prieskumu a sondovacích pokusov mu priniesli len menšie objavy, napr. Novú jaskyňu v Nárožnej, Priepasť na Zrazoch, puklinovú priepasť Starý háj, Kuniu jaskyňu alebo Jaskyňu pod Jeleňom. Jeho veľké očakávania objavu väčších priestorov či rovno jaskynného systému sa nikdy nesplnili. Nebolo v okolí vrchu, ktorý by naprechodil, skalky, pod ktorú by nenazrel. Keď už nevládal do kopcov chodiť, dával nám mladším rady kde kopať.

Teraz už len s ľútosťou musíme prijať fakt, že prípadný objav Emilovi už neoznámime.

Česť jeho pamiatke!

Za Trenčiansky speleoklub Miroslav Sova


 
 

Fašiangy na Kúpeľnom námestíVytlačiť
 

DSC_7125.jpgJedna z posledných sobôt fašiangu sa v Trenčianskych Tepliciach pravidelne spája s podujatím, ktoré nám pripomína obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou – Popolcovou stredou.

Keďže na 40-dňový pôst sa treba poriadne pripraviť a zásobiť si telo, na Kúpeľnom námestí sa stretlo veľa dobrôt – zabíjačkové taniere, fánky, šišky,  ovarová polievka, zemiakové placky, cigánska pečienka, varené víno, hriatô, punče i medovina.  Bolo možné si zakúpiť hrnček s ilustráciou Trenčianskych Teplíc, vyhnúť sa tak plastovým nápojom a ušetriť prírodu.

 Celé fašiangy boli pripravené v duchu česko-slovenskej vzájomnosti ako spomienka k 100. výročiu vzniku prvého spoločného štátu. Veselý fašiangový sprievod z partnerského mesta Vsetín najprv pobavil celé centrum mesta, vydal sa až k zariadeniu pre seniorov Hubertus a napokon roztancoval Kúpeľné námestie.  Naozaj nápadité a vtipné masky neúnavne spievali a pobehovali medzi návštevníkmi alebo sa s nimi fotografovali pri originálnej fotostene . Dychovú hudbu neskôr vystriedala ľudová hudba folklórneho súboru Jasénka a aj napriek chladnému počasiu Jásenkári vystúpili v moravských krojoch.


 
 

Prezentácia Trenčianskych Teplíc na ITF SLOVAKIATOURVytlačiť
 

20180125_131259.jpg24. medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR Slovakiatour sa tento rok konal od 25. do  28. januára. Výstava bola spojená s 25. ročníkom výstavy POĽOVNÍCTVO A ODDYCH a 10. ročníkom výstavy WELLNESS A FITNESS. Pridanou hodnotou je súčasné konanie sa aj veľtrhu gastronómie DANUBIUS GASTRO.

Veľtrh ITF Slovakiatour je najväčším veľtrhom cestovného ruchu na Slovensku.  Prezentuje sa tu portfólio cestovných kancelárií, regióny Slovenska a Česka, ako aj turistické informácie sprostredkované zahraničnými centrálami krajín.

Trenčianske Teplice sme tento rok mohli na výstave nájsť rovno v dvoch stánkoch. Samostatný stánok mali Kúpele Trenčianske Teplice, Oblastná organizácia Trenčianske Teplice bola súčasťou stánku krajskej organizácie Trenčín Región. 


 
 

Fašiangy v Tepliciach v duchu ekológie i spomienky na 100. výročie ČSRVytlačiť
 

Už v sobotu sa bude v Trenčianskych Tepliciach konať ďalší ročník obľúbených mestských fašiangov.

„Akciu pripravujeme v rámci jedného z nosných produktov cestovného ruchu destinácie - Plesovej zimy. Fašiangové zábavy už tradične dopĺňajú bohatú plesovú ponuku v našom meste a ja som rád, že tento rok ponúkame okrem pestrého programu aj zvýhodnené ubytovacie balíčky pre hostí, ktorí chcú v Tepliciach stráviť viac ako len sobotňajšie popoludnie. Cieľom je prilákať nových klientov, ktorí prídu do nášho mesta s cieľom spojiť liečivé termálne pramene a bohatú kultúrnu ponuku“ hovorí primátor mesta a predseda predstavenstva OOCR Štefan Škultéty.

i_4480665.jpgFašiangová sobota nadviaže na vlaňajšiu ekologickú novinku v kúpeľnom meste. Ako hovorí marketingový manažér OOCR Martin Jurikovič: „Nápoje, ktoré budú predávané na akcii, sa budú podávať v porcelánových zálohovaných šálkach, ktoré sú nielen priateľskejšie k životnému prostrediu, vedia ale zároveň poslúžiť ako suvenír pre návštevníkov. Len vlani si takýto suvenír odnieslo viac ako 70 návštevníkov.“

Okrem dobrého občerstvenia sa môžu návštevníci destinácie tešiť aj na bohatý kultúrny a sprievodný program. „Už tradíciou sa stal sprievod masiek. Tento rok to bude sprievod z partnerského Vsetína. I týmto si chceme pripomenúť 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, demokratickej Československej republiky.

O dobrú náladu sa postarajú i vystúpenia cimbalovej a dychovej hudby, návštevníci sa budú môcť opäť bezplatne odfotiť vo fotoboxe. V rámci fašiangovej soboty budú takisto vypravené tri páry spojov historickej trenčianskej elektrickej železnice,“ dopĺňa Jurikovič.

Fašiangová sobota v Trenčianskych Tepliciach sa koná už túto sobotu 3. februára na Kúpeľnom námestí. Začiatok akcie je o 12.00. Po skončení akcie sa bude od 19.00 hodín konať v Kursalone v rámci Plesovej zimy Benefičný ples Hodiny deťom.
I touto cestou si Vás všetkých dovoľujeme srdečne pozvať.


 
 

Takmer ohrozenie životaVytlačiť
 

1.pngTAKMER OHROZENIE ŽIVOTA spôsobila nedisciplinovanosť niektorých detí a rodičov. Agresívnym sánkovaním zničili spodnú časť ochranného pletiva športového areálu pri ZŠ, ktorú následne ešte v plnej rýchlosti podliezali! Mestská polícia z dôvodu bezpečnosti bola nútená odstrániť celé pletivo. Len málo chýbalo k tomu, aby sa stalo veľké nešťastie.


 
 

V roku 2017 Trenčianske Teplice opäť s rekordným počtom ubytovaných hostíVytlačiť
 

Grand 2.jpgI v minulom roku zaznamenali Trenčianske Teplice nárast počtu ubytovaných hostí. Kým v roku 2016 navštívilo Teplice viac ako 72 900 hostí, ktorí sa tu i ubytovali, v roku 2017 to bolo už 78 750 hostí, čo predstavuje nárast o 8,02 %.

Až 9218 hostí ubytovali zariadenia v júli 2017, čím sa stal júl najsilnejším mesiacom uplynulého roka. V tomto mesiaci zaznamenali hotely a penzióny 43 457 prenocovaní. Pre porovnanie, najsilnejším mesiacom roku 2016 bol august s 8062 hosťami, ale až s takmer 50 000 prenocovaniami. Po rekordnom roku 2016 dosiahnutý počet prenocovaní v roku 2017 bude atakovať hranicu 400 tisíc.

Aj tieto čísla potvrdzujú pokračujúci trend skracovania dĺžky pobytov v destináciach vo všeobecnosti. V prípade kúpeľnej destinácie ide aj o dôsledok obmedzovania preplácania kúpeľnej liečby zo strany zdravotných poisťovní za posledné dve desaťročia a znižovania počtu klasických dlhodobých liečebných pobytov. Náhradzajú ich kratšie kúpeľné pobyty samoplatcov, ale aj relaxačné či rodinné pobyty a firemné podujatia. Meniacim sa podmienkam sa musí prispôsobiť i typická kúpeľná destinácia, akou sú Trenčianske Teplice.

Popri významných investíciach do infraštruktúry v minulých rokoch (výstavba Hotela Panorama, rekonštrukcia kúpeľných hotelov Pax a Krym, Zelenej žaby, námestia, SINA, zriadenie novej turistickej informačnej kancelárie a pod.) bola spracovaná aj nová stratégia rozvoja destinácie cestovného ruchu. Vychádza z hlbšieho uvedomenia si a prihlásenia sa k najvýznamnejším historickým míľnikom, ako aj zo skutočnosti, že Trenčianske Teplice si zachovali charakter kompaktného malebného kúpeľného mesta, chráneného pred nežiadúcim ruchom civilizácie nádhernou prírodnou kulisou okolitých hôr.

Mesto malé veľkosťou, nie však svojím významom:

  • ľuďom oddávna dáva liečivou silou obdarenú minerálnu vodu, ktorá tak účinne uľaví ubolenému telu a pri tom oblaží aj ducha,
  • Slovensku dalo pred 118 rokmi zakladateľa moderného divadelníctva, Andreja Bagara,
  • svetu dalo pred takmer 100 rokmi cez tvorivé pero Karla Čapka nové slovo “robot”, ktoré akoby predznamenalo blížiaci sa nevídaný rozvoj ľudskej civilizácie,
  • speváckemu zboru slovenských učiteľov poskytlo pred 85 rokmi vlastný domov,
  • slovenskej intelektuálnej elite poskytlo pred 82 rokmi tvorivé zázemie pre asi najvýznamnejšiu medzivojnovú kultúrno-spoločenskú udalosť – prvý Kongres slovenských spisovateľov, vedeckých pracovníkov a publicistov,
  • tvorivým architektom veľkých mien poskytlo priestor pre realizáciu jedinečných projektov nie len v období monarchie, ale najmä v období funkcionalizmu,
  • nadšencom kultúry prinieslo pred 73 rokmi Hudobné leto, najstarší hudobný festival v strednej Európe, pred štvrťstoročím Art film fest, najstarší filmový festival na Slovensku...
  • Nikde na Slovensku sa po chodníkoch a moste slávy neprešlo toľko filmových hviezd, ako v Trenčianskych Tepliciach.


Ako vidieť, genius loci kultúrneho centra celonárodného významu si vybudovali Trenčianske Teplice najmä počas 1. Československej republiky, ktorej 100. výročie vzniku si pripomíname v tomto roku.

To bolo ale ovplyvnené nemenej významným obdobím 18. a 19. storočia, kedy už ako jedny z najstarších a najvýznamnejších kúpeľov Rakúsko-Uhorska pútali na seba pozornosť i priazeň vtedajších spoločenských elít. Popri rozvoji kúpeľníctva sa prítomnosť urodzených hostí podpísala aj pod rozvoj kultúry a noblesy. Vyvrcholením bola výstavba spoločensko-kultúrneho stánku Kursalon  v r. 1892, odkedy sa v meste konali už koncertné či plesové podujatia na vysokej úrovni. V súčasnosti prebiehajúca revitalizácia Kursalonu poskytne destinácii už onedlho nové možnosti a priestor pre ešte intenzívnejšie zážitky.

Vychádzajúc z bohatej, jedinečnej a tak trochu už aj zabudnutej histórie nášho mesta sa podľa schválenej stratégie rozvoja destinácie bude OOCR v úzkej kooperácii mesta a ostatých členov orientovať na rozvoj kvalitnej celoročnej kultúrnej ponuky. Štyri nosné tematické produkty – Literárna jar, Hudobné leto, Divadelná jeseň a Plesová zima majú za cieľ nie len obohatiť spektrum spoločenských a kultúrnych podujatí pre kúpeľných hostí, ale prilákať aj nové cieľové skupiny, ktorých osloví spojenie kultúrneho zážitku s príjemným relaxačným, romantickým či rodinným pobytom v malebnom prostredí teplickej doliny. Novinkou budú preto aj zvýhodnené ubytovacie balíčky pre návštevníkov kultúrnych podujatí, ktoré majú za cieľ rozšírením programovej ponuky predĺžiť pobyt v destinácii.

Momentálne sme novými balíčkami vstúpili do obdobia Plesovej zimy a intenzívne sa pripravuje ponuka pre 3-mesačný program Literárnej jari. Tieto aktivity sú kryté i schváleným rozpočtom Oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorý je na tento rok vo výške 630 tisíc eur. To, že turizmus je pre Trenčianske Teplice prioritou, deklaruje i fakt, že sa rozpočet OOCR od roku 2012 zvýšil zo 110 tisíc eur až na tohtoročnú úroveň.

Viac informáciu o ponuke plesovej zimy: visit-teplice.com/kultura-a-noblesa/plesova-zima/


 
 

Plánovaná rekonštrukcia kuchyne a jedálne v objekte Materskej školy úspešne pokračujeVytlačiť
 

DSC_6535-.jpgPlánovaná rekonštrukcia kuchyne a jedálne  v objekte Materskej školy úspešne pokračuje. Po predchádzajúcej demontáži kompletného kuchynského zariadenia sa uskutočňujú búracie práce a zemné práce na vnútorných ležatých rozvodoch. V súbehu sa pripravujú práce na uskutočňovanie rozvodov elektro a ďalších PSV prác.


 
 

Novoročný príhovor primátora mesta - videoVytlačiť
 

erb.jpg


 

 

 

 


 
 

Obyvatelia kraja opäť rozhodnú o prerozdelení časti verejných financiíVytlačiť
 

erb_TSK.jpgTrenčianska župa v druhom ročníku Participatívneho – komunitného rozpočtu prerozdelí medzi úspešných žiadateľov 99-tisíc eur, pričom maximálna výška podpory pre jeden projekt je 2200 eur.

Trenčiansky samosprávny kraj po úspešnom premiérovom ročníku umožní aj v nadchádzajúcom roku obyvateľom rozhodnúť o použití časti verejných financií.

Od prvého dňa roku 2018 môžu jednotlivci, skupiny, školy, triedy, obce, mestá, organizácie alebo rôzne záujmové skupiny z Trenčianskeho kraja predkladať svoje nápady alebo návrhy projektov, ktoré by podľa nich mali dostať finančnú podporu.

Trenčianska župa v druhom ročníku Participatívneho – komunitného rozpočtu prerozdelí medzi úspešných žiadateľov 99-tisíc eur, pričom maximálna výška podpory pre jeden projekt je 2200 eur.

Vyčlenené peniaze budú rovnomerne rozdelené do všetkých deviatich okresov kraja.

"Nápady, ktoré prídu na Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja, prejdú v prvom kole verejným zvažovaním, v rámci ktorého verejnosť v spolupráci s odbornou komisiou rozhodne o tom, či je konkrétny projekt reálne uskutočniteľný a prínosný pre široké okolie.

Úspešné návrhy z verejného zvažovania postúpia do verejného hlasovania, kde rozhodnú obyvatelia kraja svojím hlasom o tom, ktorý projekt dostane podporu," informoval Matej Plánek z kancelárie predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Prihlásené projekty by mali byť podľa Pláneka zamerané na oblasť dopravy a komunikácií, životného prostredia, voľno-časových aktivít, kultúry, športu či sociálnej pomoci.

Aby mal nápad alebo projekt väčšiu šancu na úspech mal by byť prínosom v oblasti rozvoja kraja a napĺňať potreby jeho obyvateľov, priniesť hmatateľné výsledky, byť zrozumiteľný, inovatívny a originálny, mať časový plán a efektívne využívať poskytnuté verejné financie.

V premiérovom ročníku Participatívneho – komunitného rozpočtu získalo finančnú podporu 28 úspešných projektov.

zdroj: mytrencin.sme.sk


 
 
Položky 1-10 z 84
ÚvodÚvodná stránka