Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Klub slovenských turistov Trenčianske Teplice

Vznik turistiky v Trenčianskych Tepliciach bol už zaznamenaný pri vzniku telovýchovných hnutí v rokoch 1920 - 21. V tomto období bol založený aj odbor československých turistov. Jeho členmi boli väčšinou úradníci Pozemkového úradu pre Slovensko, ktorý tu mal úrad v miestnom sanatóriu. Po premiestnení tohto úradu do Trenčína turistický odbor zanikol. Trenčianskoteplický Športovci však na turistiku nazanevreli. Pokračovali vo svojej činnosti ďalej ako turisti lyžiari. Stretávali sa okrem iného aj na starej chate na Žihlavníku.

V rokoch 1935 - 36 niektorí prispeli na stavbu novej chaty na Veterných holiach na vrchu Baske. Chata bola slávnostne otvorená 28. októbra 1936. 5. júla 1939 sa spolok turistov a lyžiarov spojil pod spoločný názov Odbor klubu slovenských turistov a lyžiarov (KSTL) v Trenč. Tepliciach. V povojnových rokoch turistika v Trenč.Tepliciach zaznamenala určitú stagnáciu. Obnova priala až koncom šesťdesiatych rokov, kedy sa začala formovať nová skupina vyznavačov pešej a neskôr vysokohorskej turistiky, ktorej zakladateľmi boli dnes už manželia Pavol a Viera Václavoví a Karol Szabó, ku ktorým sa pričlenili Jozef a Věra Klobučníkovi, Ján Klobučník, Emília Pappová, Anika Sobotková a d'alší. Impulz na založenie odboru turistiky prišiel v roku 1971, keď sa na Lúkách pod Žihľavníkom konal XVIII. slovenský zraz turistov, na ktorom sa zúčastnili aj naši členovia už aj ako spoluorganizátori s Okresným zväzom turistiky.

Prvým predsedom bol Pavol Václav, ďalej to boli Jozef Pristač, Viola Manová a od roku 1983 Zdenko Man. Dnes má náš KST 82 členov a riadi ho 9 členný výbor.

KST každoročne poriada 30 až 40 turistických akcií. Väčšina je ich orientovaná v našom blízkom okolí Strážovských vrchov a na chate Baskom. Medzi naše najobľúbenejšie akcie patria Zimné stretnutia turistov trenčianskeho regiónu na Baskom, ktorého sa zúčastňuje 600 až 800 milovníkov zimnej turistiky. Ďalej sú to akcie Veľkonočné sviatky na horách, výstupy na Strážov a Kľak, Slovenské zrázy turistov (každoročná účasť už od roku 1971), Národné výstupy na Kriváň, Jesenné stretnutia turistov trenčianske regiónu na Inovci, Vianočné výstupy na Vápeč ako i Silvestrovské výstupy na Baske. Aktivita KST je zameraná aj na brigádnickú činnosť ako sú príprava a priebeh Zimného stretnutia turistov na Baskom, celoročné Čistenie a údržba turistických chodníkov, poriadanie Okresných letných zrázov TOM na Baskom, kosenie lúky ako i príprava palivového dreva na zimné vykurovanie a taktiež vlastná údržba a opravy chaty, ktorá veríme, bude ešte dlhé roky slúžiť na turisticko - rekreačné účely.  

TURISTICKÁ CHATA NA BASKOM - Kontakt:  Zdenko Man, SNP 34 , Trenč.Teplice, tel. 032 / 655 3939

 

História
 

V roku 1935 sa niekoľko milovníkov pešej a lyžiarskej turistiky, členov SKI-KLUBU z Trenč. Teplíc rozhodlo postaviť novú chatu v oblasti Žihlavníka. Bol zakúpený pozemok na vrchu BASKE. Hlavným mecenášom stavby bol MUDr. Juraj Papp. Ďalej to boli Ján Kuba, Július Ježo, akademický maliar Karol Ondrejička, Pavol Rehák, Leopold Kovanda a ďalší. Slávnostné otvorenie chaty bolo 28. októbra 1936 za prítomnosti významných politických a kultúrnych osobností. Chata bola pomenovaná ako Štúrova chata Ski-Klubu Trenčianske Teplice na veterných holiach.
Počas II. svetovej vojny chatu užívali nemeckí vojaci, ktorí pri chate postavili triangulačnú vežu. Po ich odchode zostala chata veľmi poškodená. Po vojne sa však znova našli nadšenci a milovníci prírody a chatu znova zrekonšturovali. Boli to najmä Karol Pikna, Emil Košecký, Gažo Kubran a ďalší.

Súčasnosť
 

V posledných rokoch chata prešla rôznymi rekonštrukciami. Bola prevedená nová plechová strecha, výmena podlahovín, nové vnútorné obklady, okenice, okenné krídla, vykurovacie telesá, oprava komína a ďalšie opravy.
Súčasným majiteľom chaty je KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV v Trenčianskych Tepliciach. Chata je drevená zrubová dvojpodlažná stavba so spoločenskou miestnosťou, kuchyňou, dvom spálňami a dvoma skladovými miestnosťami. Nachádza sa na pozemku KST o rozlohe 3 228 m2 so zastavanou plochou 81 m2  v katastrálnom území obce Slatinka n/Bebr. v oblasti Strážovských vrchov pri vrchole BASKE 955 m.n.m.

Prevádzka chaty
 

Chata na Baskom je evidovaná v kategórii ako turistická útulňa, nie je tam zavedená elektrická energia, ani voda. K osvetleniu sa používajú petrolejové lampy. Taktiež je možnosť použiť benzínový elektrický agregát. Prevádzka na chate je sezónna, samoobslužná za prítomnosti chatára, člena KST Trenč. Teplice. V chate je 22 lôžok bez posteľnej bielizne s možnosťou použiť vlastné spacie vaky. Spoločenská miestnosť je určená pre 25 – 30 návštevníkov. Na vykurovanie slúžia topné telesá na tuhé palivo /drevo/ s možnosťou prípravy teplých jedál v príslušnej kuchyni. WC je suché, mimo chaty v lese.

Poplatok
 

Poplatok za pobyt na chate je dobrovoľný na čiastočné pokrytie nákladov na réžiu chaty /nákup petroleja, príp. benzínu do elektrického agregátu, nákup čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, nákup a príprava palivového dreva, dovoz materiálu, vody a odvoz odpadkov terénnym vozidlom. 

PRÍSTUP K CHATE PEŠO :

Trenčianske Teplice – Omšenie 1:00 hod.
Omšenie – BASKE 2:15 hod.
Dolná Poruba – BASKE 2:15 hod.
Homôlka – BASKE 3:15 hod.
Slatinka nad/Bebravou – BASKE 2:15 hod.
Krásna Ves– Uhlisko – BASKE 3:00 hod.


              
                           
                   
                           
              
            
                                                                                  

 


Dnes: 24. Máj 2017
Meniny má Ela

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017