Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske TepliceHľadať
 
 

Aktuality

Revitalizácia zelených zón na BaračkeVytlačiť
 

22425833_1848469258501216_251129634_o.jpgRealizáciou projektu "Revitalizácia zelených zón na Baračke" sa nám podarilo počas leta a v septembri upraviť okolie Heinrichovho prameňa a priestor na lúčke v časti Baračka.

Vďaka finančnej podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne a Mesta Trenčianske Teplice sme doplnili nové lavičky, osadili drevené smerovníky, novú náučnú tabuľu, altán, obnovili kríž, prekryli studničku...

Ruku k dielu priložili viacerí obyvatelia Baračky, ktorí svojím zapojením a odpracovanými dobrovoľníckymi hodinami významne prispeli k tomu, aby boli obidve miesta vyčistené a pokosené. Taktiež ošetrili novým náterom viaceré pôvodné drevené prvky tak, aby ešte niekoľko rokov mohli ďalej slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta.

Dnes sa pri Heinrichovom prameni konala malá slávnosť spojená s posvätením obnoveného kríža.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k tomuto projektu.
 


 
 

Naši seniori navštívili Štrasburg Vytlačiť
 

DSC_2098.JPGDesiati členovia ZO JDS Trenčianske Teplice pozvanie europoslankyne Anny Záborskej do francúzskeho Štrasburgu na návštevu Európskeho parlamentu. V dňoch 11. - 14. 9. 2017 mali tak možnosť pozrieť si parlament na vlastné oči a urobiť si vlastný názor na jeho činnosť a dôležitosť. Zájazd bol pre nich zaujímavou skúsenosťou.


 
 

Burčiak na námestíVytlačiť
 

DSC_0866.jpgAj keď Trenčianske Teplice nepatria medzi vinárske oblasti, aj tu ľudia radi ochutnajú burčiak, posedia pri poháriku vína a cigánskej pečienke, nalejú si medovinu, pochutnajú na moravskom koláčiku alebo si vypočujú príjemnú hudbu.

Burčiakový jarmok, ktorý sa koná pravidelne na sklonku leta, aj preto tento rok privítal množstvo priaznivcov mladého vína. Spočiatku to vyzeralo, že dážď značne ovplyvní priebeh  podujatia, no našťastie ráno ustal a jarmok sa mohol začať.

Zvláštnosťou bolo, že v programe bolo počuť ľudové piesne v rôznych podobách. Raz na klasickú ľudovú nôtu, neskôr v spracovaní pre dychovú hudbu, v rock´n´rollovom prevedení  v podaní skupiny Dríst či v interpretácii komornej hudby.

Najväčší úspech zožala formácia Krajka z Trenčína, ktorá na pôde Trenčianskych Teplíc účinkovala po prvý raz. Z trochu iného súdka sa predstavili The Dark Angels. Zaznela hudba Elvisa Presleyho, Johna Kesha či Chucka Beryho. Každý si v programe našiel to svoje. Celková atmosféra minijarmoku bola príjemná, plná pohody a dobrej nálady. Niektorí návštevníci si aj s chuťou zatancovali.

Sotva skončila posledná pieseň, sa rozpršalo. Takto počasie zariadilo rýchle ukončenie podujatia


 
 

Zelená žaba oslávila svoju osemdesiatkuVytlačiť
 

GOPR9579.JPGKúpalisko Zelená žaba oslávilo tento rok svoje 80. výročie spustenia do prevádzky. Dňa 16. mája 1937 sa splnila časť sna architekta Bohuslava Fuchsa, ktorý plánoval novú výstavbu kúpeľov na južných svahoch Trenčianskych Teplíc. Z jeho vízií – liečebných ústavov, víl, výťahov a dopravných transportérov sa zrealizoval len projekt Zelenej žaby. Napriek tomu to bola stavba nadčasová a veľmi náročná.

Hrozilo, že Zelená žaba sa takéhoto vysokého veku nedožije, keď 15 rokov chátrala. Vďaka investorovi sme sa však 1. augusta 2015 dožili jej znovuotvorenia. Krásne vynovené kúpalisko, ktoré si po rekonštrukcii zachovalo všetko, čo do neho Fuchs vložil, je dnes znova veľmi obľúbené a jeho sláva zo 40-tych rokov sa mu prinavrátila.  

Komorná oslava na počesť Zelenej žaby sa uskutočnila 12. septembra 2017.


 
 

Školská záhrada opäť ožilaVytlačiť
 

21618384_1686363251375123_1744398857_o.jpgBývalá školská záhrada sa žiaľ už dlhšie nevyužíva, postupne v nej chátrala aj vytvorená oddychová zóna s altánom a jazierkom. Našťastie sa však našla skupina mladých ľudí, ktorých baví robiť prostredie okolo seba krajším a začiatkom leta sa pustili do práce. Vyčistila sa bylinková záhrada a jazierko, ostrihali sa kríky, pravidelne sa kosilo.

Najnáročnejšie práce sú spojené s opravou skleníka, kde sa odstránilo rozbité sklo a starý git. V najbližších dňoch sa dočistí a natrie jeho konštrukcia a osadí sa nové sklo. Nátermi ošetríme aj altán a vstupnú bránu. Na záver sa vysadia nové stromy, kríky a bylinky. Ešte ani zďaleka nie sme hotoví, no záhrada sa postupne mení na príjemné a pekné miesto.

Na to, aby bola ešte krajšia, využijeme peniaze z grantového programu Trenčianskeho samosprávneho kraja - Zelené oči a tiež prispeje aj Mesto Trenčianske Teplice prostredníctvom spolupráce s Technickými službami mesta, ktoré zabezpečia odvoz všetkého odpadu a vymenia staré oplotenie za nové.


 
 

Spomienka na SNPVytlačiť
 

DSC_5562.jpg28. augusta si predstavitelia mesta Trenčianske Teplice a členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov pripomenuli položením vencov k Pamätníku padlých v SNP medzník našej novodobej histórie – Slovenské národné povstanie. Počas spomienkového aktu sa prítomným prihovoril primátor Štefan Škultéty. Pripomenul, ako je potrebné vážiť si históriu a nezabúdať na tých, ktorí bojovali za našu slobodu. Vzdal vďaku všetkým, ktorí sa aktívne postavili na odpor fašizmu a zdôraznil, že aj v dnešnej modernej dobe je dôležité zabrániť šíreniu fašizmu a extrémizmu vo svete.

Pamätník padlých v SNP stojí v kúpeľnom parku od roku 1952. Počas jednej z tohtoročných búrok bol zasiahnutý zlomeným konárom stromu, čo spôsobilo jeho poškodenie. V súčasnosti prebiehajú reštaurátorské práce vrchnej časti pamätníka, aby mohol opäť v plnej kráse pripomínať obyvateľom aj návštevníkom mesta hrdinov Slovenského národného povstania, ktorí si zaslúžia náš obdiv a uznanie.


 
 

Festival ľudových remesielVytlačiť
 

DSC_1432.jpgNa 14. ročníku festivalu domácej tvorby bolo poriadne horúco. Našťastie ani to neodradilo návštevníkov, o ktorých nebola núdza. Prišli výrobky obdivovať a nakupovať, vypočuť si ľudovú hudbu či pozrieť ľudový odev a tanec. Viac ako stovka remeselníkov zaplnila celé námestie. Medzi ponúkaným sortimentom nechýbali výrobky z prútia, dreva, tkaniny, šúpolia, medu, bylín, nití, kože, kamienkov, vyfúknutých vajíčok, vlny, drôtov, cesta či keramiky. Novinkou na festivale bol doma vytvorený veľký interaktívny drevený hrad, pri ktorom sa celý deň zdržiavalo množstvo detí i dospelých. Program v ľudovom tóne končil až neskoro popoludní.


 
 

Revitalizácia zelených zón na BaračkeVytlačiť
 

IMG_20170706_190215.jpgV miestnej časti Baračka žijú ľudia, ktorým záleží na svojom okolí. Preto každoročne organizujú brigády, aby vyčistili a upravili Heinrichov prameň a jeho okolie. Rovnako aj v tomto roku tu už prebehli viaceré práce, ktorými dobrovoľníci prispeli k skrášleniu tejto časti nášho mesta. Veľmi si ceníme ich prácu!

Vďaka grantu z Nadácie SLSP a tiež vďaka podpore Mesta Trenčianske Teplice môžeme urobiť toto miesto ešte krajším. Zabezpečíme materiál na revitalizáciu zelených zón na Baračke a za pomoci dobrovoľníkov obnovíme lavičky, kríž, smerové a informačné tabule, vybudujeme nový altánok, osadíme novú informačnú tabuľu, prestrešíme studničku a mnohé ďalšie.

Koncom septembra môžete prísť naše spoločné úsilie zhodnotiť.


 
 

Prežite dobrodružnú noc na strome! A nemusíte ani jazdiť ďalekoVytlačiť
 

vlcsnap-2017-08-18-13h19m15s362.jpgKto z nás by v detstve nesníval o rozprávkovom domčeku v korunách stromov! Svoju detskú túžbu si teraz môžete splniť v skutočnom dome na stromoch, ktorý postavili v lese nad kúpeľným parkom v Trenčianskych Tepliciach. Od známeho Kursalonu to máte asi desať minút chôdze po turistickej trase na kopec Klepáč.

Prvé, čo oceníte v tropických letných dňoch, je príjemný chládok v lese. A potom ten božský kľud, iba šum lístia a spev vtákov. Pre mestského človeka doslova na nezaplatenie. Lepšie miesto pre domček na strome by ste nenašli.

Presnejšie, drevený domček ukotvený pomocou drevených svoriek na troch statných bukoch, asi štyri metre nad zemou.

„Našou filozofiou je návrat k prírode. Rodičia tu svojim deťom môžu venovať nezabudnuteľný zážitok, zamilované páry majú možnosť dopriať si romantický večer a milovníci prírody sa môžu na jednu noc stať jej súčasťou,“ hovorí investor Marián Pavlík zo Žiliny.

Ako priblížil, domček postavili remeselníci z Českej republiky asi pred mesiacom, hrubá stavba trvala štyri týždne, potom nasledovala úprava okolia. Na stavbu bolo použitých 6 kubických metrov dreva, celková plocha je približne 33 metrov štvorcových, pričom samotný interiér domčaka má 15 metrov štvorcových.

Ubytovať sa môžu štyri osoby, dve majú k dispozícii manželskú posteľ, ďalšie sa vyspia na poschodovej posteli.

K dispozícii je príjemná terasa so stolíkom a stoličkami.

Nechýba sociálne zariadenie so „suchým wc“. Elektrinu by ste tam hľadali márne, svieti sa sviečkami alebo led žiarovkami na batérie.

Notebooky si so sebou neberte. „Sme v lese, wi-fi nie je k dispozícií. Ideálne pre mestských robinsonov,“ dodáva s úsmevom Pavlík.

Za noc v domčeku na strome zaplatíte 100 eur. V cene sú raňajky z regionálnych produktov, ktoré vám pripravia do prúteného košíka. Ten si vytiahnete na terasu lanom na kladke.

Aká je hodnota domu na strome, Pavlík neprezradil. “Nebola to lacná záležitosť,“ komentoval investor.

Ubytovacia sezóna bude podľa počasia. „Ak bude mierna zima, ubytovať sa môžete aj v decembri, na budúci rok môžeme začať napríklad v marci.“ doplnil Pavlík.

Ako prezradil, ak dom na strome zaujme, v pláne sú ďalšie domčeky.

(zdroj: pluska.sk)


 
 

Prvý nočný beh v Trenčianskych Tepliciach prebehol úspešneVytlačiť
 

DSC_5118.JPGUplynulú sobotu, 5. augusta 2017, si v Trenčianskych Tepliciach zmerali svoje sily milovníci bežeckého športu na 1. ročníku Night Runu Trenčianske Teplice – Memoriál Košeckého. Štartovný výstrel zaznel o 21.00 a pretekári sa rozbehli z Kúpeľného námestia po Kúpeľnej ulici okolo historickej dominanty mesta- tureckého kúpeľa Hammam a ďalej do parku, kde sa pri Kursalone otočili a bežali naspäť na námestie, kde bol umiestnený štart a cieľ podujatia.
V desiatich kategóriách súťažilo celkovo 128 bežcov. Seniori bežali okruhy dlhé päť, juniori okruhy dlhé dva kilometre. Pódiové umiestnenia v absolútnom poradí na 5 km obsadili Tomáš Benko z ŠK Achiles Handlová (15:50), Ján Križák z Atletika ŠK Skalica (15:47) a najrýchlejší Miroslav Ilavský z Jogging klubu Dubnica nad Váhom (15:29).
V detských kategóriách (2 km) obsadil tretie miesto absolútneho poradia Martin Daňo zo Sedmerovca (6:52), druhý dobehol Dávid Labo z AK Spartak Dubnica nad Váhom (6:25). Prvé miesto získal Krištof Kocman, takisto z dubnického Spartaku (6:13).
Zo žien sa najvyššie umiestnila Ľubomíra Maníková z AK Spartak Dubnica nad Váhom s časom 16:42, čo jej stačilo na 7. miesto v absolútnom poradí. Medzi žiačkami skončila na celkovom 4. mieste Dáša Štroffeková z BK-MI Trenčín, s časom 8:03.
Víťazi jednotlivých kategórií si okrem športového zážitku odniesli z Trenčianskych Teplíc i vecné ceny. Ďalší ročník teplického Night Runu sa uskutoční opäť v lete 2018.


 
 
Položky 1-10 z 50
ÚvodÚvodná stránka